ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΣ ΦΟΙΤΗΣΗΣ

Όσον αφορά στο χαρακτηρισμό φοίτησης των μαθητών του Επαγγελματικού Λυκείου ,ισχύουν τα εξής:

• Η φοίτηση όλων των μαθητών των ΕΠΑ.Λ είναι καθήκον και χαρακτηρίζεται ως επαρκής, ελλιπής ή ανεπαρκής, με βάση το γενικό σύνολο απουσιών, που σημειώθηκαν κατά την διάρκεια του διδακτικού έτους, σε συνδυασμό και με την, μέχρι την ημέρα χαρακτηρισμού της ετήσια προφορική επίδοση σε όλα τα μαθήματα.

Επαρκής

Επαρκής χαρακτηρίζεται η φοίτηση του μαθητή εφ' όσον:

• α) Το σύνολο των απουσιών του μαθητή που σημειώθηκαν κατά το οικείο διδακτικό έτος, ανεξάρτητα από το λόγο στον οποίο οφείλονται, δεν υπερβαίνει τις πενήντα (50).
  • β) Το σύνολο των απουσιών του μαθητή δεν υπερβαίνει τις εκατόν δέκα τέσσερις (114) για τα ημερήσια ΕΠΑ.Λ, από τις οποίες τουλάχιστον οι πάνω από τις πενήντα (50) είναι δικαιολογημένες ή οφείλονται σε ασθένεια, που βεβαιώνεται σύμφωνα με τα όσα ορίζονται στο άρθρο 25 της Υ.Α 80033/Γ2/04-08-2006,ΦΕΚ 1286/τ.Β΄/12-09-06, (ιατρική βεβαίωση για απουσία άνω των δύο συνεχόμενων ημερών, βεβαίωση από τον κηδεμόνα για απουσίες μέχρι δύο συνεχόμενες ημέρες).
  • γ) Κατ΄ εξαίρεση ο σύλλογος των διδασκόντων κάθε ΕΠΑ.Λ με ειδική πράξη του χαρακτηρίζει επαρκή τη φοίτηση μαθητή που σημείωσε απουσίες περισσότερες από εκατόν δέκα τέσσερις (114) και όχι πάνω από εκατόν εξήντα τέσσερις (164) απουσίες, με την προϋπόθεση ότι όλες οι πάνω από τις πενήντα (50) απουσίες του είναι δικαιολογημένες ή οφείλονται σε ασθένεια που βεβαιώνεται κατά τα ανωτέρω και η επίδοσή του κρίνεται ιδιαίτερα ικανοποιητική, με την έννοια ότι ο Γενικός Μέσος ΄Ορος της προφορικής βαθμολογίας, που προκύπτει από το άθροισμα των μέσων όρων των βαθμών των δύο τετραμήνων διαιρούμενο με τον αριθμό όλων των διδασκομένων μαθημάτων, είναι τουλάχιστον δέκα πέντε (15) πλήρες και η διαγωγή του κοσμιότατη. Οι μαθητές των οποίων η φοίτηση χαρακτηρίζεται επαρκής προσέρχονται κανονικά στις προαγωγικές και απολυτήριες εξετάσεις περιόδου Ιουνίου.

Ανεπαρκής

• Ανεπαρκής χαρακτηρίζεται η φοίτηση μαθητή που σημείωσε πάνω από πενήντα (50) απουσίες και δεν εμπίπτει σε καμία από τις διατάξεις των παραγράφων 2 και 3 του παρούσας παραγράφου. Οι μαθητές των οποίων η φοίτηση χαρακτηρίζεται ανεπαρκής είναι υποχρεωμένοι να επαναλάβουν τη φοίτηση στην ίδια τάξη.