ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΑΙΔΑΛΟΣ

«ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΕΠΙΔΕΙΞΗΣ ΚΑΙ ΒΡΑΒΕΥΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΕΡΓΩΝ»

ΘΕΜΑ: Το ψηφιδωτό, διαχρονικός μάρτυρας τέχνης και πολιτισμού, στα χέρια των μαθητων/τριων γίνεται διέξοδος καλλιτεχνικής έκφρασης και δημιουργίας.

ΔΙΑΡΚΕΙΑ: Σχολική χρονιά 2001 – 2002

ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΣΕΣ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΕΣ

1. Φαλελάκη Ζησούλα ΠΕ12 (Αρχιτέκτων Μηχανικός) συντονίστρια του προγράμματος

2. Σαλβαρά Χαρίκλεια ΠΕ18 (Συντηρήτρια Έργων Τέχνης)

3. Πέϊου Σοφία ΠΕ18 (Συντηρήτρια Έργων Τέχνης)

· Να συνειδητοποιήσουν οι μαθητές/ιες την πολιτισμική τους συνέχεια

· Να βιώσουν την επαφή με στοιχεία της παράδοσης ως ζωντανών οργανισμών της σημερινής πραγματικότητας.

· Να καλλιεργήσουν τις κλίσεις, τα ενδιαφέροντα και τα ταλέντα τους

· Να αποκτήσουν εμπειρία συνεργασίας με καθηγητές εκτός ωρολογίου προγράμματος ·

Να βιώσουν την ομαδική εργασία για έναν κοινό στόχο

· Να δράσει η συμμετοχή των μαθητών/ιων στο πρόγραμμα ως κίνητρο προσωπικής ανάπτυξης και βελτίωσης της επίδοσής τους

ΠΑΡΑΧΘΕΝ ΥΛΙΚΟ

Παρήχθησαν 2 ψηφιδωτά με την μέθοδο της έμμεσης – ανάστροφης ψηφιδοθέτησης

Το ένα διαστάσεων 45 x 45 cm και το άλλο 56x56cm.

Το ένα με παραδοσιακά υλικά (ψηφίδα μαρμάρου) και τον παλαιό τρόπο κατασκευής ψηφιδωτού είχε σαν θέμα ένα σύγχρονο έργο, την Αφροδίτη και ήταν αντίγραφο του έργου του Μαρτιν Τσικ.

Το δεύτερο με τον παλαιό τρόπο κατασκευής αλλά μοντέρνες ψηφίδες από πηλό, είχε ένα θέμα από το παρελθόν, μια μάσκα αρχαίων ελληνικών θεάτρων και ήταν αντίγραφο έργου που βρέθηκε στις ανασκαφές της Κω.

ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ ΜΑΘΗΤΕΣ/ΙΕΣ

Στο πρόγραμμα συμμετείχαν 13 μαθητές/τριες από τη δεύτερη τάξη του Τμήματος των Συντηρητών.

3o ΒΡΑΒΕΙΟ

Τα έργα βραβεύτηκαν με το 3ο Βραβείο σε επίπεδο Κεντρικής Μακεδονίας και εξασφάλισαν την συμμετοχή τους στον Πανελλήνιο διαγωνισμό που έγινε στην Αθήνα. Για τον λόγο αυτό ταξίδεψαν 2 καθηγήτριες και 5 μαθητές/τριες στην Αθήνα και το έργο ήρθε 24 σε σύνολο 55 συμμετοχών.

ΘΕΜΑ: Η αγιογραφία τεκμήριο του παρελθόντος, απτή διαχρονική απόδειξη πολιτισμού, μήνυμα προς μια ηλεκτρονική κοινωνία της πληροφόρησης που αναζητεί την αυτοσυνειδησία της.

ΔΙΑΡΚΕΙΑ: Σχολική χρονιά 2001 – 2002

ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΣΕΣ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΕΣ

1. Αφροδίτη Πούπη ΠΕ12 Αρχιτέκτων Μηχανικός

2. Δέσποινα Κυρατζή ΠΕ 18 Συντηρήτρια Έργων Τέχνης

3. Χριστίνα Μαυρίδου ΠΕ6 Αγγλικής Φιλολογίας

· Να γνωρίσουν οι μαθητές/ιες μια παράμετρο της πολιτιστικής τους κληρονομιάς

· Να «αγγίξουν» δραστηριότητες όπως η αγιογραφία σαν μέσο για τη διατήρηση του χθες οργανικά στο σήμερα και το αύριο αυτού του τόπου

· Να ανακαλύψουν τη χαρά της συνεργασίας μεταξύ τους και με τους καθηγητές/ιες τους, εκτός σχολικού προγράμματος · Να καλλιεργήσουν τις κλίσεις και τα ταλέντα τους

Να έχουν την εμπειρία της πραγματοποίησης και της ολοκλήρωσης ενός εκπαιδευτικού προγράμματος

· Να έχουν ένα επιπλέον κίνητρο για την επιτυχή συνέχιση των σπουδών τους

ΠΑΡΑΧΘΕΝ ΥΛΙΚΟ

Δημιουργήθηκαν τρία αντίγραφα αγιογραφίας : · Ο Αρχάγγελος Μιχαήλ · Ο Νυμφίος · Η Παναγιά η Καρδιώτισσα Χρησιμοποιήθηκε η παραδοσιακή τεχνοτροπία με αυγοτέμπερα .

Συντηρήθηκαν δύο έργα που είχαν παραχθεί στο ίδιο εργαστήριο τη σχολική χρονιά 2000 – 2001 και είχαν υποστεί τεχνητή φθορά

ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ ΜΑΘΗΤΕΣ/ΡΙΕΣ

Στο πρόγραμμα συμμετείχαν 10 μαθητές/ιες της Β τάξης του 1ου κύκλου και της Α τάξης του 2ου κύκλου, του τμήματος « Συντήρηση Έργων Τέχνης – Αποκατάσταση» .

ΕΠΑΙΝΟΣ

Τα έργα απέσπασαν έπαινο, σε διαγωνισμό που πραγματοποιήθηκε για τα έργα των ΤΕΕ της Κεντρικής Μακεδονίας.