ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ – ΔΡΑΣΗ ΙΙΙ ΠΟΛΥΕΤΑΙΡΙΚΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΣΥΜΠΡΑΞΗ

ΘΕΜΑ: Η ΓΝΩΡΙΜΙΑ ΤΟΥ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟΣ, Η ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΠΑΡΟΝΤΟΣ ΣΑΝ ΜΕΣΑ ΥΠΑΡΞΗΣ ΤΟΥ ΜΕΛΛΟΝΤΟΣ

ΔΙΑΡΚΕΙΑ

Δύο χρόνια 1997-98/1998-99 και μία χρονιά προπαρασκευαστική

ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ

1.  Φαλελάκη Ζησούλα ΠΕ12 (Aρχιτέκτων μηχανικός), συντονίστρια του προγράμματος

2. Μαυρίδου Χριστίνα ΠΕ06 (Aγγλικής φιλολογίας)

3. Πάσχος Ανδρέας ΤΕ1 (Προγραμματιστής Η/Υ)

ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ.

1. 1ο ΤΕΛ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ (Συντονιστικό σχολείο)

2. ΓΕΛ ΦΗΡΩΝ - ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ

3. 2ο ΤΕΛ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ

• · Να συνειδητοποιήσουν οι μαθητές/τριες τις ρίζες τους, να γνωρίσουν τον εθνικό τους πολιτισμό και να αγαπήσουν την παράδοση τους.
  • · Να δουν το χθες ενταγμένο στο σήμερα. Να αντιληφθούν την πολυδιάστατη προσέγγιση των μνημείων (ιστορική, πολιτιστική, αισθητική, οικονομική, κοινωνιολογική, τουριστική)
  • · Να βιώσουν την επαφή με τα μνημεία ως ζωντανούς οργανισμούς της σημερινής πραγματικότητας.

ΔΙΑΔΡΟΜΗ

• 1996 – 1997 Προπαρασκευαστική επίσκεψη της συντονίστριας του προγράμματος στη Σαντορίνη, ετοιμασία της αίτησης – πρότασης.
  • 1997 – 1998 Ενημέρωση μαθητών/τριών, ξεναγήσεις, συνεντεύξεις, συλλογή υλικού, συγκέντρωση φωτογραφιών, σχεδίων, διαφανειών.
  • 1998 – 1999 Αξιολόγηση των δεδομένων, σύνταξη – διακίνηση, επεξεργασία ερωτηματολόγιων, παραγωγή του τελικού προϊόντος. Διοργάνωση δύο ημερίδων μία στη Σαντορίνη και μία στη Σταυρ/λη για την διάδοση του προγράμματος.

ΠΑΡΑΧΘΕΝ ΥΛΙΚΟ

• 1. Ένα έντυπο με τίτλο «Η συμβασιλεύουσα τότε και τώρα». Σ’ αυτό παρουσιάζεται η
  • 2. Θεσ/νίκη μέσα από τα μνημεία της και τους ζωγράφους της.
  • 3. Ένα έντυπο "Επταπύργιο – Γεντί κουλέ". Σ’ αυτό παρουσιάζεται το μνημείο ιστορικά, πολιτισμικά. Μέσα από μαρτυρίες κρατουμένων και από ρεμπέτικα τραγούδια γίνεται μια διαφορετική προσέγγιση του μνημείου. Ερωτηματολόγια και αποτελέσματα.
  • 4. Παραγωγή CD – ROM με την εργασία.

ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ ΜΑΘΗΤΕΣ: 15 μαθητές/τριες, ταξίδεψαν όλοι για Σαντορίνη.