Περιδιαβαίνοντας στην πόλη, ανακαλύπτω την άνω πόλη και τα βυζαντινά μνημεία της

ΔΙΑΡΚΕΙΑ: Σχολική Χρονιά 1999-2000

ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΑ ΤΜΗΜΑΤΑ:

· Α' ΚΑΤΑΣΚΕΥΩΝ

· Α' ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΩΝ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ

ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ

1. Βλάσση Ελενα

2. Ευθυμιάδου Μαρία

3. Ταβερνιάρης Γεώργιος

· Να έρθουν οι μαθητές/τριες σε επαφή με την ιστορία και τη παράδοση της πόλης μας.

· Να γνωρίσουν την Άνω πόλη που είναι περιοχή φορτωμένη με μνήμες και παράδοση, χρώμα και αρχιτεκτονική.

· Να αποκτήσουν γνώσεις για τα Βυζαντινά Μνημεία της.

ΔΙΑΔΡΟΜΗ

· Προβολή βιντεοταινίας με θέμα την Άνω Πόλη της Θεσ/νίκης και συζητήσεις.

· Επίσκεψη και ξενάγηση από τους τοπικούς φορείς. Συλλογή στοιχείων για τα μνημεία της Άνω Πόλης και παραγωγή έντυπου υλικού και αφίσας.

· Παρουσίαση της εργασίας από ομάδα μαθητών/τριών στο φεστιβάλ Περιβαλλοντικής Εκπ/σης που οργανώθηκε στο Δήμο Νεάπολης.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

· Οι μαθητές/τριες συνειδητοποίησαν την ανάγκη διατήρησης της πολιτιστικής μας κληρονομιάς, Με την εργασία αυτή αναπτύχθηκαν:

· Η ιστορική γνώση και ο σεβασμός στην ιστορία, τη παράδοση και τη διατήρησή της

· Η συνεργασία και η δημιουργικότητα