ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ – ΔΡΑΣΗ ΙΙΙ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΜΑΘΗΤΩΝ

ΘΕΜΑ: Η ΓΝΩΡΙΜΙΑ ΤΟΥ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟΣ, Η ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΠΑΡΟΝΤΟΣ ΣΑΝ ΜΕΣΑ ΥΠΑΡΞΗΣ ΤΟΥ ΜΕΛΛΟΝΤΟΣ

ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ

1. Πάσχος Ανδρέας ΤΕ1 (Προγραμματιστής Η/Υ), συντονιστής του προγράμματος

2. Φαλελάκη Ζησούλα ΠΕ12 (Αρχιτέκτονας Μηχανικός)

3. Μαυρίδου Χριστίνα ΠΕ06 (Αγγλικής Φιλολογίας)

ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ ΦΟΡΕΙΣ

«Η ΕΝ ΑΘΗΝΑΙΣ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ»

• · Στόχος ήταν η ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών σε θέματα προστασίας της πολιτιστικής κληρονομιάς, και συνειδητοποίησης των κλίσεων και των ενδιαφερόντων τους και της ρίζας τους.
  • · Η δημιουργία δικτύου συνεργασίας των σχολικών μονάδων.
  • · Η γνωριμία με τις εργασιακές συνθήκες, τα προβλήματα που θα αντιμετωπίσουν οι μαθητές/τριες μετά την ολοκλήρωση των σπουδών τους.

ΔΙΑΔΡΟΜΗ

• · Ξεναγήσεις στο Αρχαιολογικό Χώρο των ανασκαφών του Ακρωτηρίου Θηρών
  • · Εργαστηριακές ασκήσεις στο χώρο του Εργαστηρίου Συντήρησης του Ακρωτηρίου και γνωριμία με τις μεθόδους και τα χρησιμοποιούμενα υλικά για την συντήρηση αγγείων και τοιχογραφιών

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ