Γεωθερμία, μια ήπια μορφή ενέργειας – Το Γεωθερμικό πεδίο στη Μήλο

Ανδρέας Πάσχος, ΤΕ01, Προγραμματιστής Η/Υ

ΤΜΗΜΑΤΑ

Β΄ Τάξη Α΄ Κύκλου και Α΄ Τάξη Β΄ Κύκλου του Τομέα Πληροφορικής

· Να προσεγγίσουν την επιστημονική γνώση και τις τελευταίες εξελίξεις για το θέμα τους.

· Να γνωρίσουν διάφορες μορφές ενέργειας, τις ήπιες μορφές ενέργειας και ειδικά την γεωθερμία

· Να μάθουν τις επιπτώσεις από την μη χρήση ήπιων μορφών ενέργειας · Να γνωρίσουν την νήσο Μήλο, την ιστορία της, τον πολιτισμό της, τη γεωλογία της.

· Να χρησιμοποιήσουν νέες τεχνολογίες για την επεξεργασία και την τελική παρουσίαση της εργασίας τους συνδέοντας τις γνώσεις που αποκτούν στον Τομέα Πληροφορικής στο σχολείο τους.

· Να ευαισθητοποιηθούν σχετικά με το ενεργειακό πρόβλημα , να εκτιμήσουν και να αξιοποιήσουν κατάλληλα τις γνώσεις τους για τη γεωθερμία σαν ήπια μορφή ενέργειας.

· Να συνειδητοποιήσουν τις ευθύνες τους και τα δικαιώματα τους διαμορφώνοντας κατάλληλες στάσεις και συμπεριφορές.

Το πρόγραμμα χρηματοδοτείται από το Πανεπιστήμιο Αιγαίου με το ποσο των 2400€.

Τα τελικά αποτέλεσματα του προγράμματος θα παρουσιαστούν στην ημερίδα που θα γίνει στις αρχές Μαϊου 2004.