ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΗ ΑΠΟΥΣΙΩΝ

• Για τη δικαιολόγηση απουσιών μέχρι δύο ημερών λόγω ασθένειας ή άλλων σοβαρών οικογενειακών λόγων, αρκεί και ενυπόγραφο σημείωμα του κηδεμόνα, που προσκομίζεται από τον ίδιο αποκλειστικά δέκα εργάσιμες μέρες το πολύ μετά την επάνοδο του μαθητή στο ΕΠΑ.Λ.
  • Με τον τρόπο αυτό ο κηδεμόνας μπορεί να δικαιολογήσει απουσίες το πολύ 10 ημερών αθροιστικά για όλο το έτος.
  • Για τη δικαιολόγηση απουσιών περισσότερο από δύο συνεχόμενες ημέρες είναι υποχρεωμένος να προσκομίσει ο ίδιος, το αργότερο μέχρι και τη δέκατη εργάσιμη μέρα από την επιστροφή του μαθητή στο ΕΠΑ.Λ, βεβαίωση γιατρού δημόσιου νοσηλευτικού ιδρύματος ή οποιουδήποτε ιδιώτη γιατρού, που να πιστοποιεί το είδος και τη διάρκεια της ασθένειας. Η βεβαίωση αυτή μπορεί να χρησιμεύσει ως δικαιολογητικό για τις αντίστοιχες απουσίες.
  • Σε περίπτωση αδυναμίας του κηδεμόνα να προσκομίσει την αίτηση, πρέπει να τη θεωρήσει ως προς το γνήσιο της υπογραφής (συνήθως σε Κ.Ε.Π.) και την προσκομίζει στο σχολείο ο μαθητής.
  • Δικαιολογητικά που υποβάλλονται μετά την παρέλευση της ανωτέρω προθεσμίας δε λαμβάνονται υπόψη.
  • Κάθε αίτηση καταχωρείται στο πρωτόκολλο απαραίτητα.