Προετοιμασία

Οι συμμετέχοντες προετοιμάστηκαν για την παραμονή τους στο εξωτερικό στους παρακάτω τομείς:

Παιδαγωγικός Τομέας

Οι μαθητές χωρίστηκαν σε ομάδες. Κάθε ομάδα ήταν υπεύθυνη για συγκεκριμένη εργασία που τους ανατέθηκε από τις υπεύθυνες καθηγήτριες. Μετά η κάθε ομάδα ενημέρωνε τις άλλες ομάδες για το έργο της και έτσι με τη συνεργασία όλων και τον καταμερισμό ευθυνών το πρόγραμμα υλοποιήθηκε ομαλά και χωρίς καθυστερήσεις όπως προβλεπόταν στο σχέδιο υποβολής της δράσης. Πριν την αναχώρηση της ομάδας για Πορτογαλία έγινε ημερίδα ενημέρωσης γονέων και μαθητών, με παρουσιάσεις των εργασιών τους.

Πολιτισμικός Τομέας

Οι ομάδες μαθητών  συγκέντρωσαν πληροφορίες για την χώρα υποδοχής, την Πορτογαλία. Πληροφορίες που αφορούσαν τη θέση της Πορτογαλίας στην Ευρώπη, χάρτες, τουριστικούς οδηγούς, πληροφορίες για την Ιστορία της Πορτογαλίας, τον Πολιτισμό της, τη μουσική και τις τέχνες γενικά. Πριν την αναχώρηση η κάθε ομάδα παρουσίασε τις πληροφορίες στις άλλες ομάδες καθώς και στους γονείς τους και κατά την παραμονή στην Πορτογαλία είχε την ευθύνη για την ενημέρωση των υπολοίπων.

Γλωσσικός Τομέας

Όλοι οι συμμετέχοντες γνωρίζουν την αγγλική γλώσσα και τα μαθήματα γίνονταν στην Αγγλική γλώσσα. Έτσι βελτίωσαν τις γνώσεις τους σε αυτήν και μάλιστα χρησιμοποιώντας ορολογία σχετική με την ειδικότητα της Πληροφορικής την οποία σπουδάζουν.  Επίσης όλοι οι συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν μαθήματα Πορτογαλικών για αρχάριους.